Nazwa pochodzi z indyjskiego upala czyli drogi kamień. Jest to oficjalny kamień australii ze względu na częste występowanie opali – ponad 90% wydobycia oraz znaczenia w legendach aborygenów.
Przypisany miesiącowi
Październk
Dla znaku zodiaku
Waga
Chemicznie
Opale to krzemiany. Nie są kryształami a koloidalną krzemionką – dlatego zawierają wodę do ok 10%. Nieraz stosuje się dla opala nazwę „kryształ fotoniczny” – czyli materiał składający się z wielu warstw o różnych współczynnikach załamania. Dzięki temu pewne częstotliwości światła są przepuszczane a część jest odbijana. Dzięki swym własnościom w opalach występuje sporo efektów optycznych jak: opalizacja czy efekt kociego oka.
Kolory
Opale są wielokolorowe ale wyróżnia się kilka grup – ze względu na główny kolor kamienia: mleczny, niebieski, ognisty, złoty, różowy …
Ciekawostki
Największy opal ma 17 tys karatów (3,5 kg). Znaleziono go w Australii w 1956 roku. Ze względu na igrzyska, które odbywały się w tym czasie w Australii odkrywca opala nadał mu nazwę „Olympic Australis”. Jego cena to 2,5 mln dolarów australijskich. Jest przechowywany w Altmann & Cherny w Melbourne, gdzie można go oglądać.
W Australijskich mitach opal został stworzony przez boga, który zszedł z tęczy. W miejscach gdzie postawił stopy – kamienie stawały się żywe i kolorowe. Tak powstawały opale.
Do XIX wieku opale były rzadko wydobywane. Kopalnie były na Węgrzech (Słowacji) i w Indiach. Dopiero odkrycie dużych pokładów opali w Australii spowodowało bum na nie.