Dolce&Gabbana wycofuje naturalne futra

on
Dolce&Gabbana naturalne futra
Dolce&Gabbana wycofuje naturalne futra. Foto Markus Spiske/Unsplash

Włoski dom mody Dolce&Gabbana ogłosił, że naturalne futra nie będą już dostępne w wypuszczanych przez niego kolekcjach. Informacja ta została ujawniona publiczności zaledwie kilka dni po tym, gdy inna luksusowa marka ubraniowa, Moncler, zdecydowała się na taki sam ruch. Decyzje poszczególnych firm nie wpływają drastycznie na stan całego przemysłu modowego i obecnego w nim cierpienia. Jednak to takie kroki zbliżają nas do świata bez ubrań wykonanych kosztem innych żywych istot. Mogą też zmienić konsumencką percepcję sprawy, co ostatecznie miałoby szansę na doprowadzenie również do zmian legislacyjnych.

Dolce&Gabbana wycofuje naturalne futra

Z flagowych sklepów marki Dolce&Gabbana znikną naturalne futra, wśród nich także popularne modele z królików angorskich.  Firma potwierdziła swoje zamiary organizacji non-profit In Defense of Animals (IDA), która od 1983 roku zajmuje się walką na rzecz ochrony praw zwierząt.

Przerażające statystyki

IDA ma jednak przed sobą jeszcze dużo pracy. Według szacunków przemysł modowy co roku odpowiada za śmierć około 100 milionów zwierząt. A to tylko liczba istnień potrzebnych do napędzania produkcji futer. Na te elementy odzieży przerabia się między innymi norki, lisy, jenoty, szopy czy szynszyle. Większość z nich hodowane jest z myślą o przemyśle. Dlatego zwierzęta żyją w okropnych warunkach, często cierpiąc na liczne choroby i urazy, a także bez potrzebnego im ruchu czy świeżego powietrza.

Otwarte Klatki

W Polsce sprawami zwierząt uwięzionych i wykorzystywanych przez przemysł odzieżowy zajmuje się Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Koordynuje ono między innymi program Sklepy Wolne Od Futer. Ułatwia on konsumentom dotarcie do rzetelnych informacji na temat polityki sklepów i tego, czy sprzedają produkty wykonywane z naturalnych futer. Dzięki tej i innym fundacjom coraz więcej firm na całym świecie decyduje się na rezygnację z używania tego kontrowersyjnego i okrutnego surowca. W ciągu ostatnich lat z naturalnych futer zrezygnowali na przykład Versace, Gucci, Michael Kors czy Prada.